Photo managerka – kim jest i jak może Ci pomóc uporządkować zdjęcia?

Jestem pierwszą photo managerką w Polsce i zawodowo zamieniam bałagan w zbiorach zdjęć i filmów w kolekcje wspomnień. Porządkuję archiwa cyfrowe osobiście i zdalnie. Skanuję i odnawiam stare odbitki. Przygotowuję też wyjątkowe kolaże i mozaiki ze zdjęć, które można kupić tutaj. Dlaczego?

Zdjęcia i filmy dosłownie wylewają się z naszych telefonów, dysków twardych, komputerów i każdego innego miejsca do przechowywania danych cyfrowych. W samym tylko 2022 roku wykonamy prawdopodobnie 1,5 tryliona zdjęć. Na co dzień nie posługujemy się nawet takimi liczbami. To bardzo dużo zer (1 500,000,000,000).

Photo managerka pomaga rodzinom i firmom uporządkować zdjęcia i zacząć z nich korzystać

Photo manager – kim jest i jak może Ci pomóc uporządkować zdjęcia
Photo managerka – kim jest i jak może Ci pomóc uporządkować zdjęcia

Nadprodukcja zdjęć to nie wszystko. Dodatkowo niestety wielu z nas ma zbyt mało czasu i umiejętności, aby skutecznie uporządkować swoje zdjęcia. Ważne zdjęcia giną między screenshotami z Instagrama i zdjęciami z zakupów.

Z danych organizacji The Photo Managers wynika, że:

Właśnie dlatego powstał zawód photo managera. Aby pomóc rodzinom i firmom uporządkować zdjęcia i zacząć z nich korzystać. Nasi klienci mają średnio 50 tysięcy zdjęć. Zdarzają się też jednak projekty, gdzie trzeba uporządkować milion plików. Milion! Wow! Praca z taką liczbą plików i odbitek wymaga czasu, sporo czasu. Albo trochę pieniędzy, by zapłacić za tę usługę komuś innemu.

Photo manager – pomagam rodzinom uporządkować zdjęcia i zacząć z nich korzystać
Photo managerka – pomagam rodzinom uporządkować zdjęcia i zacząć z nich korzystać

Kim jest photo managerka?

W mojej pracy zamieniam chaotyczne zbiory zdjęć i filmów w uporządkowane kolekcje, z których można z łatwością korzystać.

Uważam, że zdjęcia są bardzo ważne – to nie tylko zwykłe pstrykanie fotek. Za większością z nich stoją ludzie i ich opowieści. Wspomnienia i historie znikną jednak razem z nami – jeśli nie uporządkujemy naszych fotografii, nie upewnimy się, że mamy ich kopie zapasowe i nie opowiemy historii, które za nimi stoją.

Podstawowym efektem mojej pracy jest biblioteka zdjęć, która:

Podstawowym efektem pracy photo managera jest biblioteka zdjęć
Podstawowym efektem pracy photo managerki jest biblioteka zdjęć

Moim celem jest zadbanie o Twoją bibliotekę zdjęć, ale nie tylko po to, żeby była ona uporządkowana – bo kto ma na to czas i pieniądze? Chodzi o bibliotekę, która pozwoli Ci cieszyć się wspomnieniami i opowiadać za ich pomocą historię Twojego życia. Tylko Ty możesz być redaktorem tej historii, a ja jestem tu po to, by dać Ci do tego dobre narzędzie.

Photo menedżer jest najszczęśliwszy, kiedy pomoże klientowi uporządkować wielki chaos w zdjęciach i filmach. I zamieni go w bezpieczną kolekcję, w której da się coś znaleźć i z którą można coś zrobić dalej. 

Photo menedżer jest najszczęśliwszy, kiedy pomoże klientowi uporządkować wielki chaos w zdjęciach i filmach
Photo menedżer jest najszczęśliwszy, kiedy pomoże klientowi uporządkować wielki chaos w zdjęciach i filmach

Jak pracuje photo manager?

Co robię, aby uporządkować zdjęcia?

Nasza wspólna praca będzie miała kilka etapów. Jednak każdy projekt porządkowania zbiorów jest inny, bo każda osoba i organizacja ma swoje konkretne potrzeby.

Wspólne etapy dla większości projektów:

Kiedy skończę swoją pracę i oddam w Twoje ręce uporządkowaną kolekcję zdjęć, możesz podjąć decyzję co dalej. Zrobię wszystko, co w mojej mocy, żeby dać Ci narzędzia do dbania o zdjęcia samodzielnie. Jeśli jednak wolisz, bym to ja nadal się tym zajmowała, możemy umówić się na regularne spotkania profilaktyczne. Zupełnie jak u dentysty albo fryzjera – żeby Twoja biblioteka zdjęć nie wróciła do swojego poprzedniego stanu chaosu.

Kiedy skończę swoją pracę, oddam Ci uporządkowaną kolekcję zdjęć
Kiedy skończę swoją pracę, oddam Ci uporządkowaną kolekcję zdjęć

Co jeszcze mogę zrobić jako photo managerka?

Mój zawód jest punktem łączącym, wspólnym różnych dziedzin. Fotografii, projektowania, zarządzania projektami, genealogii i historii rodzinnej. Wszędzie tam, gdzie obecne są zdjęcia, mogę Ci pomóc.

Aparat Zorkij i fotomemory przygotowane przez photo managerkę
Aparat Zorkij i fotomemory przygotowane przez photo managerkę

Co jeszcze mogę dla Ciebie zrobić?

Photo manager pomoże przegrać filmy i zdjęcia z płyt CD/DD
Photo manager pomoże przegrać filmy i zdjęcia z płyt CD/DD

Czy to bezpieczne?

Tak, to bezpieczne! Podstawą pracy photo managera jest kodeks etyczny (tu w wersji angielskiej) i umowa z klientem. Kodeks, którego przestrzegam, został napisany przez doświadczonych photo managerów w ramach organizacji, która nas zrzesza – The Photo Managers. Podkreślamy w nim, jak ważna jest uczciwość wobec klienta, zachowanie poufności danych i szacunek wobec praw autorskich.

Photo manager zrzeszony w The Photo Managers jest zobowiązany:

Oczywiście, jestem też przedsiębiorczynią zarejestrowaną w Polsce, przestrzegającą zasad poufności, ochrony danych osobowych (RODO), legalnie płacącą w Polsce podatki i składki (tak!). Wszyscy, którzy znają mnie osobiście wiedzą, że przestrzeganie zasad i uczciwość są dla mnie niezmiernie ważne.

Podstawą pracy photo managera jest kodeks etyczny i umowa z klientem
Podstawą pracy photo managera jest kodeks etyczny i umowa z klientem

Boję się powierzyć Ci moje zdjęcia

Twoje zdjęcia są dla mnie tak ważne, jak moje własne rodzinne zdjęcia. Pozwól więc, że coś Ci opowiem. Jakiś czas temu postanowiłam uporządkować rodzinne odbitki, które zostały po moich dziadkach i zacząć z nich przygotowywać rodzinną książkę. Pojechałam tam, gdzie powinny być i zaczęłam je przeglądać. Dość szybko zorientowałam się, że zdjęć jest dużo mniej niż powinno być. Zaczęłam drążyć sprawę i dowiedziałam się, że spora ich część została prawdopodobnie zniszczona i zostało ich bardzo niewiele. Popłakałam się i podniosłam w rodzinie alarm. Drążyłam, pytałam, ale odpowiedzi było niewiele. Przez kilka tygodni chodziłam jak struta i zastanawiałam się, jak to jest możliwe. Jak można było stracić tyle zdjęć.

Photo manager może zeskanować Twoje zdjęcia i ułożyć je w bezpiecznych pudłach
Photo manager może zeskanować Twoje zdjęcia i ułożyć je w bezpiecznych pudłach – to zdjęcie przed porządkowaniem 🙂

A potem zdarzył się cud. Okazało się, że pewna dobra dusza ocaliła część zdjęć (ratując je ze śmietnika, dosłownie!) i przechowywała je u siebie razem ze swoimi zdjęciami. Kiedy się zobaczyłyśmy, wręczyła mi pudło rodzinnych zdjęć. Znowu się popłakałam. Tym razem ze szczęścia i wzruszenia.

Twoje zdjęcia są dla mnie równie ważne. Całymi miesiącami przygotowywałam się, żeby zaoferować moje usługi światu. Chciałam być pewna, że Twoja kolekcja będzie w moich rękach bezpieczna.

Ktoś obcy ma uporządkować moje zdjęcia?

Nie wyobrażam sobie, żeby ktoś obcy zajmował się moimi zdjęciami.

Taką opinię usłyszałam podczas jednej z pierwszych moich rozmów o tym, że przygotowuję się do roli osoby, która będzie porządkowała zdjęcia. Jeśli obawiasz się, że ktoś obcy będzie przeglądał Twoje zdjęcia, rozumiem Cię. Photo managerowie często to słyszą. Nasze zdjęcia są przecież zapisem naszego życia – związków, sukcesów, porażek. Tych dobrych, ale i słabszych chwil. Zdradzę Ci jednak sekret. W dużej części projektów zobaczę tylko pojedyncze zdjęcia w Twojej kolekcji podczas oznaczania duplikatów. Większość czasu zajmuje mi praca z plikami, folderami i danymi. To na tym głównie polega porządkowanie zdjęć cyfrowych.

Dopóki nie poprosisz mnie o selekcję zdjęć i wybranie tych ostrych albo wybranie najlepszych ujęć do albumu rodzinnego, tak naprawdę nie będę przyglądać się Twoim zdjęciom. Po prostu nie będę mieć na to czasu! Średnia kolekcja do uporządkowania to 50 000 plików. Wyobrażasz sobie, ile by to zajęło, gdybym miała obejrzeć każde zdjęcie? Twoje zdjęcia są dla mnie ważne i dbam o bezpieczeństwo Twojej kolekcji, ale też gwarantuję ci pełną poufność.

Twoje zdjęcia są bezpieczne w rękach photo managera
Twoje zdjęcia są bezpieczne w rękach photo managera

Po co organizować zdjęcia? czy nie Szkoda na to czasU?

To są bardzo ważne pytania i nie tylko Ty je masz. Napisałam na ten temat cały artykuł „Po co porządkować zdjęcia?„. Zastanawiam się w nim, czy za 200 lat ktokolwiek będzie mógł dowiedzieć się, jak żyliśmy i co robiliśmy w 2022 roku.

Skąd moje wątpliwości?

Dlaczego uważasz, że zdjęcia są takie ważne?

Kolejne pytanie za milion punktów. Jeśli dla Ciebe zdjęcia nie mają większego znaczenia, pewnie nie przekonam Cię, że jest inaczej. W końcu „w internecie jeszcze nikt nikogo do niczego nie przekonał”. 

Według mnie zdjęcia są ważne, bo:

Zaciekawiłam Cię? Bardzo mnie to cieszy. Napisałam więcej na ten temat w artykule dlaczego zdjęcia są ważne i Czy wiesz, że zdjęcia mają wpływ na samoocenę dzieci?

Nie zgadzasz się ze mną? Daj mi znać w komentarzu. Chętnie przeczytam Twoją opinię.

od czego zacząć współpracę z photo managerem?

Po prostu się ze mną skontaktuj i ustalimy jak mogę Ci pomóc. Kontakt do mnie znajdziesz tutaj albo automatycznie umów się ze mną na spotkanie:

Chcesz wiedzieć więcej o porządkowaniu zdjęć?

Przygotowałam szczegółowe informacje na ten temat na stronie Segregowanie i katalogowanie zdjęć i filmów.

a MOŻE CHCESZ KUPIĆ SOBIE LUB KOMUŚ W PREZENCIE COŚ WYJĄTKOWEGO?

W moim sklepie znajdziesz wzory personalizowanych kolaży ze zdjęć i mozaik ze zdjęć. Jeśli masz pomysł na jakiś inny wzór, wystarczy mi o tym napisać tutaj.

0 0 votes
Ocena artykułu
Subscribe
Powiadom o
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
error: Włożyłam w moje treści sporo serca, więc chronię je przed kopiowaniem.
0
Would love your thoughts, please comment.x